Video: Le Mans 24-timmars

Filip som är Pro Superbike-mästare hade otur och körde omkull på grund av oljespill från en av konkurrenternas hojar.

Filip skadade sig (bröt enligt uppgift handleden) och MCS Racing Team miste därmed sin snabbaste förare. Oturen dröjde sig kvar och MCS fick sedermera även bryta racet.

Här följer resultatlistorna och därefter en video från tävlingen.

World Championship Class results Le Mans 24H 2010
Pos / Team / Riders / Bike / Time / Laps / Gap
1 / GSR – KAWASAKI / DA COSTA J – FOUR O – LEBLANC G / KAWASAKI / 24:00:47.253 / 828
2 / YAMAHA AUSTRIA R.T. / JERMAN I – MARTIN ST – GIABBANI G / YAMAHA / 24:02:22.100 / 817 / 11 T
3 / RAC41 – CITY BIKE / JUNOD G – BLACK G – DEPOORTER O / SUZUKI / 24:00:52.743 / 813 / 15 T
4 / YAMAHA FRANCE GMT 94 IPONE / CHECA D – LAVILLA G – FORAY K / YAMAHA / 24:01:17.063 / 808 / 20 T
5 / R.T. MOTOVIRUS RACING / JOND F – MIZERA E – GRARRE W / SUZUKI / 24:01:10.368 / 803 / 25 T
6 / BOLLIGER TEAM / SAIGER H – STAMM F – CHABOSSEAU F / KAWASAKI / 24:02:21.683 / 802 / 26 T
7 / INFINI POWER BIKE TROYES / DUPUIS E – HOLUB F – HIERNAUX K / KAWASAKI / 24:00:55.661 / 793 / 35 T
8 / BMP ELF 99 RACING TEAM / DAEMEN W – CUDLIN D – LAGRIVE M / HONDA / 24:01:59.630 / 780 / 48 T
9 / MOTOBOX KREMER / SCHERRER M – GAZIELLO F – PAAVILAINEN T / SUZUKI / 24:00:57.085 / 775 / 53 T
10 / TEAM FLEMBBO / JARDIN T – GUYOT T – BARBANCON X / YAMAHA / 24:01:05.513 / 773 / 55 T
11 / TEAM FMA ASSURANCES / KIPP M – ROUICHI F – BOULANGE G / HONDA / 24:01:32.713 / 754 / 74 T
12 / TEAM ALFS / MONTANO T – BARTON J – GODFREY M / KAWASAKI / 24:01:28.057 / 747 / 81 T
13 / TEAM 18 SAPEURS-POMPIERS / MOLINIER ST – BRIERE D – TANGRE J / SUZUKI / 24:01:10.860 / 698 / 130 T
14 / NATIONAL MOTOS HONDA / JONCHIERE E – SCARNATO S – BARRIER S / HONDA / 24:01:02.291 / 669 / 159 T
15 / TRACK TEAM ZONE ROUGE / CUYPERS PH – VAN DEN BROECK W – LE GRELLE F / YAMAHA / 24:02:05.466 / 661 / 167 T
Fastest lap: BMW-MICHELIN on lap 122 1:38.425 153,071Km/h

Results SST Class Le Mans 24 H
Pos / Team / Riders / Bike / Time / Laps / Gap
1 / Q.E.R.T. I / DELHALLE A – CUDLIN A – AL MANNAI R / SUZUKI / 24:03:31.372 / 801 /
2 / TEAM MOTORS EVENTS / BOCQUET V – HUMEAU E – MUTEAU G / SUZUKI / 24:03:33.335 / 797 / 4 T
3 / COLEXON RACING TEAM / KRESSE FL – WILDISEN M – REICHMANN U / BMW / 24:00:48.186 / 790 / 11 T
4 / TRT27 / BAZAR 2 LA BECANE / BUISSON D – MASSON E – HOUSSIN V / SUZUKI / 24:00:55.280 / 789 / 12 T
5 / 3D ENDURANCE MOTO CENTER / DANTON J – GEERS CH – LABUSSIERE E / KAWASAKI / 24:02:03.576 / 785 / 16 T
6 / ATOMIC MOTOSPORT / SAINZ ZOZAYA J – ULMANN O – LERAT VANSTAEN P / SUZUKI / 24:02:31.847 / 782 / 19 T
7 / RACING TEAM SARAZIN / GUEROUAH CH – LUCAS C – GENETAY J PH / KAWASAKI / 24:01:04.851 / 775 / 26 T
8 / JUNIOR TEAM SUZUKI LMS / TANGRE C – DE CAROLIS L – GUITTET B / SUZUKI / 24:02:27.254 / 771 / 30 T
9 / CORDOBA PATRIMONIO HUMANIDAD / SAINZ DE LA MAZA D – VALERA J – SANZ S / KAWASAKI / 24:01:47.941 / 768 / 33 T
10 / STAND 41 / ADRENATEAM / DUPREZ N – GUERIN F – DIGUET J / SUZUKI / 24:00:47.855 / 757 / 44 T
11 / TEAM R2CL / CHAUSSE R – DE LAVILLE MONBAZON C – BARATIN A / SUZUKI / 24:00:54.197 / 753 / 48 T
12 / SH TECHNOLOGIE / ROYER H – POUHAIR N – FORAY J / YAMAHA / 24:00:54.575 / 750 / 51 T
13 / Q.E.R.T. II / AL NAIMI SM – AL MALKI NH – AL MALKI Y / SUZUKI / 24:02:02.966 / 748 / 53 T
14 / AZ MOTO EXPERT / KOKES ST – MEZARD ST – BARD J / SUZUKI / 24:02:08.309 / 742 / 59 T
15 / ANDALUCIA BMW / MOLINA A – HEDELIN C – ROSIVALL A / BMW / 24:01:42.219 / 740 / 61 T
16 / HONDA SUD OUEST / BAROUILLET G – SEVIGNE E – DUPOND S / HONDA / 24:01:41.273 / 738 / 63 T
17 / FULL GAS RACING TEAM / BOUE M – LEROYER A – PATAULT PH / KAWASAKI / 24:02:32.507 / 637 / 164 T
Fastest lap: Q.E.R.T. I on lap 146 1:40.657 149,677Km/h