WSBK: Ingen V4-racing för Ducati först 2019

Under deltävlingen på Laguna Seca tog Ducatis VD Claudio Domenicali tillfället i akt att inte bara visa nya Final Edition av Panigale men också prata om den nya V4-maskinen. Han gjorde bland annat klart att man inte kommer tävla med den nästa år. 

– Vår framtid i superbikes är med en V4-motor deriverad från MotoGP, berättade Domenicali. Den kommer introduceras på EICMA i år. Som vi typiskt gör på Ducati kommer vi ta ett år på oss att utveckla den nya modellen innan vi tävlar. Så under 2018 kommer vi fortfarande använda Panigale R och sen tävlar vi med V4:an från 2019. 

Det är en strategi Ducati bland annat använde för Panigale och baserat på tidigare upplägg lär Ducati delta med ett gäng V4-maskiner i Superstock 1000 redan nästa år som en del av utvecklingen, men för Superbike-VM dröjer det alltså till 2019. 

Annons

Annons

Senaste utgåvan

Annonser

Upptäck mer från Bike powered by Motorrad

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa