Yamaha fortsätter satsa på MT

Yamaha kunde sola sig i Moped- och motorcykelbranschens statistik över fjolårets nyregistreringar under den nu pågående Mc-mässan i Göteborg.
 
På branschens lista över nyregistreringar hade Yamaha sin MT-09 på plats nummer ett och MT-07 på andraplatsen. Vi bytte några ord med Peter Chadwick som är marknadschef på Yamaha Scandinavia om året som gått och planerna för 2016.
 
Vad tar ni med er från 2015?
– Det var ett jättebra år, både i Europa och Skandinavien. Vi har sålt fler cyklar och ökat vår marknadsandel. Vi var redan tidigare störst i Sverige och nu har vi ökat försprånget, säger Peter Chadwick.
 
Var 2015 året som ny lyckades etablera MT-modellerna ordentligt?
– Ja, det skulle jag vilja säga. MT-09:an kom redan tidigare men under 2015 hade vi både 07:an och Mt-09 Tracer, en riktig line up. Nu ökar vi den med MT-03 och MT-10 så nu blir det ännu mer komplett.
                                                                                  
Vilka modeller vill ni att folk ska få upp ögonen för nästa år?
– Då är det nog MT-03 för A2-föraren. Den klassen har inte varit så stor tidigre.
 
Men ni tror på den?

– Absolut. Vi har ju den som MT men även YZF, det är ju samma grundcykel. Men sedan är det ju framför allt XSR-modellerna, 700:an och 900:an. De är till för kunder som vill ha en MT-07 eller 09 men som vill ha något lite anorlunda och mer klassiskt.
 
 
 

Annons

Annons

Senaste utgåvan

Annonser

Upptäck mer från Bike powered by Motorrad

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa