Stockholms trafik i botten

 

Under det första kvartalet 2012 var Stockholm den nionde mest trafikbelastade staden i Europa, enligt hastighetsdata som GPS-leverantören Tomtom har samlat in.

Under ett helt dygn blir resorna i Stockholm i snitt 27 procent längre jämfört med när trafiken flyter fritt. Under rusning blir resorna så mycket som 65 procent längre, framför allt i morgontrafiken.

I tid innebär det att en genomsnittlig resa i rusning tar 38 minuter längre i Stockholm. En person som kör bil i minst 30 minuter om dagen får sitta i bilen 89 timmar mer om året, motsvarande över två arbetsveckor.

Värst i början och slutet av arbetsveckan
Stockholmstrafiken är som värst på måndag morgon och fredag eftermiddag. Samtidigt flyter den på som bäst på måndag kväll och fredag morgon.

– Om bara en procent av förarna tar en annan och snabbare rutt så kommer kapaciteten för hela vägnätet att öka. Det gynnar samtliga förare, liksom vägnätet och miljön, säger Teija-Marie Pierre på Tomtom.

Värsta trafikstaden i Europa är Warszawa. Där är varje resa i snitt 42 procent längre och 89 procent längre i morgonrusningen. Oslo placerade sig på 15 plats på värstinglistan, medan Helsingfors och Köpenhamn slutade på 23 respektive 26 plats.

Diskutera: Hur ser du på Stockholmstrafiken?

Annons

Annons

Senaste utgåvan

Annonser

Upptäck mer från Bike powered by Motorrad

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa