Regnigt på Assen

Johan Stigefelt låg bäst till av Dark Dog-förarna i den första avdelningen av helgens nionde race i Supersport VM men kraschade efter en bra start i den andra och kom inte i mål.

– I regnrace kan allting hända. För teamet var det ändå bra att Robbin tog viktiga poäng och behåller sin sammanlagda fjärdeplats, sammanfattar teamchefen Stiggy det dramatiska loppet i ett pressmeddelande.

Den totala fyran i VM, Robbin Harms, fick en lysande start i loppet men kraschade efter två varv och låg på 23:e plats vid omstarten. Dansken körde sedan upp sig till sjätte plats och slutade nia sammanlagt.

Tävlingen vanns av Kenan Sofuoglu, snabbast i den första avdelningen och trea i den andra. Ten Kate-föraren kunde dock hålla avståndet till Kevin Curtain som blev tvåa bakom Sebastien Charpentier i avdelning två. Tredjeplatsen gick till Norges erkänt duktige regnspecialist Kai Börre Andersen, tvåa respektive fyra i loppets båda delar, som därmed tog sin första pallplats i VM.

Nästa deltävling går på Eurospeedway och avgörs redan den tionde september.

Annons

Annons

Senaste utgåvan

Annonser

Upptäck mer från Bike powered by Motorrad

Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.

Fortsätt läsa