Aprilia pausar produktionen i sin fabrik i Scorzè under minst oktober ut. De 300 anställda på Aprilias andra fabrik i Noale är dock inte påverkade och fortsätter produktion.
Italien är Europas största motorcykelmarknad, men en rapport avslöjar att försäljningen av motorcyklar i landet har minskat med 31 procent mellan januari och augusti i år. Förra året såldes 170 148 motorcyklar under den perioden, i år var siffran 120 260.
Enligt moto.it har Aprilia sålt 3 498 skotrar och motorcyklar mellan januari och september, vilket placerar märket på en elfteplats. Scarabeo 100 är deras mest sålda modell (plats 36 i totalen) och Caponord 1200 är den mest sålda motorcykeln (plats 59 i totalen). Det framgår inte huruvida det är skotrarna eller motorcyklarna som har vacklat försäljningsmässigt.
Prenumerera nu för att fortsätta läsa och få tillgång till hela arkivet.