SERT Suzuki vann på Bol d’Or

Här nedan följer resultaten som även inbegriper Superstock-klassen där Yamaha R1 kammade hem guldet.

World Championship Class results 24h of Bol d’Or
POS / TEAM / RIDERS / BIKE / NAT / LAPS / TIME
1 / S E R T / PHILIPPE-DIETRICH-FORAY / SUZUKI GSX R 1 / 781 / 24:00:17.682
2 / BOLLIGER TEAM SWITZ / SAIGER-MUFF-STAMM / KAWASAKI ZX 10 / 767 / 24:00:18.886
3 / FOLCH ENDURANCE / ALMEIDA-VALLCANERAS-LUIS / YAMAHA R 1 / 766 / 24:00:20.846
4 / RAC 41 CITY BIKE / BLACK-DEPOORTER-GINES / SUZUKI GSX R 1 / 765 / 24:01:38.121
5 / YAMAHA France GMT 94 / FORAY-JUNOD-CHECA / YAMAHA R 1 / 759 / 24:01:27.511
6 / BK MACO RACING / PRIDMORE-RIBALTA-SZKOPEK / YAMAHA R 1 / 752 / 24:00:46.418
7 / R T MOTOVIRUS RACIN / JOND-GRARRE-BRIVET / SUZUKI GSX R 1 / 746 / 24:00:27.258
8 / MOTOBOX KREMER RA / GAZIELLO-SCHERRER-PAAVILAINEN / SUZUKI GSX R 1 / 736 / 24:01:33.954
9 / TEAM FMA ASSURANCE / MORIN-BOULANGE-KIPP / HONDA CBR 100 / 730 / 24:02:02.014
10 / DUNLOP MOTORS EVE / GALLERAND-DENEQUE-BOUVIER / SUZUKI GSX R 1 / 725 / 24:01:31.320
11 / TMS RACING / HENRIQUES-FARLAT-KHARTCHENKO / SUZUKI GSX R 1 / 713 / 24:00:42.056
12 / SH TECHNOLOGIE / ROYER-CHEVAUX-POUHAIR / YAMAHA R 1 / 709 / 24:00:41.096
13 / RTM / BATTAGLIA-SZALAI-HENRY / KAWASAKI ZX 10 / 708 / 24:01:09.706
14 / TEAM RACING 85 / FRANCOIS-POINFOUX-GAUFRETEAU / KAWASAKI ZX 10 / 704 / 24:01:03.896
15 / SLIDER ENDURANCE / LECOUTURIER-LEBAIL-LEPECHEUR / YAMAHA R 1 / 692 / 24:01:39.259
16 / TEAM ESPOIR AUVERG / GILTAIRE-FILAIRE-RIBOULET / YAMAHA R 1 / 678 / 24:01:13.977
17 / TEAM FLEMBBO / JARDIN-GUYOT-CHAMOIN / YAMAHA R 1 / 664 / 24:01:12.547
18 / TEAM R2CL / CHAUSSE-DELAVILLE-BARATIN / SUZUKI GSX R 1 / 186 / 24:00:39.999

World Champion Class point standings after Race 4
1 Bolliger Team Switzerland 74, 2 Suzuki Endurance Racing Team 65, 3 RT Moto Virus Racing 41,
4 RAC 41 – City Bike 40, 5 YMES Folch Endurance 38, 6 Yamaha Austria Racing Team 36,
7 GSR Kawasaki 35, 8 Yamaha France GMT 94 Ipone 33, 9 Motobox Kremer Shell Advance 31,
10 MuSashi RT Harc Pro 30, 11 Keihin Kohara RT 24, 12 Team FMA Assurances 23,
13 National Motos 22, 14 BMP Elf 99 Racing Team 22, 15 FCC TSR Honda 19.

SuperStock Class results 24h of Bol d’Or
POS / TEAM / RIDERS / BIKE / NAT / LAPS / TIME
1 / BIKER’S DAY / FASTRE-SCHOUTEN-FISSETTE / YAMAHA R 1 / 756 / 24:01:43.825
2 / LTG 57 / DENIS-MACKELS-PERRET / YAMAHA R 1 / 752 / 24:00:19.778
3 / ENDURANCE MOTO 45 / BERNON-DIGUET-LAGRIVE / SUZUKI GSX R 1 / 745 / 24:01:08.771
4 / ANDALUCIA BMW / MOLINA-HEDELIN-ROSIVALL / BMW S 1000 RR / 736 / 24:00:42.730
5 / ’3 D ENDURANCE MOTO / GEERS-BRAUN-LABUSSIERE / KAWASAKI ZX 10 / 733 / 24:00:31.356
6 / RACING TEAM SARAZIN / GUEROUAH-BARBANCON-GENETAY / KAWASAKI ZX10 / 731 / 24:01:51.965
7 / MCS RACING IPONE / MIKSOVSKY-PROSENIK-SEIDEL / SUZUKI GSX R 1 / 728 / 24:00:36.993
8 / MOTOS ACTIVES SPOR / PIGEON-PIGEON-ROCHE / SUZUKI GSX R 1 / 724 / 24:02:05.433
9 / MOTO 39 COMPETITION / MAITRE-GUICHETTE-DANTON / KAWASAKI ZX 10 / 713 / 24:02:04.702
10 / LEEK RACING TEAM (DE / BELLEMBOIS-ARNAUD-LEROY / YAMAHA R 1 / 711 / 24:02:03.870
11 / QERT / DELHALLE-CUDLIN-AL NAIMI / SUZUKI GSX R 1 / 697 / 24:02:01.597
12 / MOTORS EVENTS / HUMEAU-BOCQUET-MUTEAU / SUZUKI GSX R 1 / 696 / 24:00:23.971
13 / BPM / DARME-JOLY-DE CAROLIS / HONDA CBR 100 / 691 / 24:02:08.728
14 / SERBIAN RACING TEAM / PERISIC-STANICIC-POLESSO / SUZUKI GSX R 1 / 681 / 24:00:31.597
15 / TEAM ZRT 74 ENDURAN / GUICHON-FONTES-DURIEUX / YAMAHA R 1 / 580 / 24:01:12.948
16 / ’33 MAIL PERFORMANC / DUTRONQUOIS-CUZIN-PLANCASSAGNE / YAMAHA R 1 / 395 / 24:00:19.113

SuperStock Class point standings after Race 3
1 Qatar Endurance Racing Team I 54, 2 Andalucia BMW 43, 3 Biker’s Days 35,
4 Team Motors Events 34, 5 LTG 57 32, 6 Team X-One 30, 7 Atomic MotoSport 30,
8 3D Endurance Moto Center 30, 9 Team Endurance Moto 45 29,
10 Racing Team Sarazin 27, 11 MCS Racing Ipone 26, 12 Colexon Racing Team 22,
13 Cordoba Patrimonio de la Humanidad 20, 14 Boening Penz 13 Racing 19,
15 TRT 27 Bazar 2 la Becane 18