Motorcykelförsäljningen backar ytterligare 7,5%

Publicerad 2010-09-07, 07:31
Nyheter

Försäljningen av nya bilar har återhämtat sig men det är dystra tider i motorcykelbranschen som har tappat ytterligare. Nyregistreringen av motorcyklar (två och fyra hjul) till och med augusti 2010 var 10 266 fordon. Motsvarande siffra för 2009 var 11 095.

- Troligtvis ses bilen som en större och viktigare investering för familjen, säger Per Johansson, vd för McRF. Förhoppningsvis får vi en skjuts uppåt till nästa år när bilköpen är gjorda. Mässan På två hjul 2011 kommer säkert också hjälpa till att knuffa utvecklingen åt rätt håll.

Vad tror du att tappet beror på? Är det ekonomin som styr eller finns det rentav roligare saker att lägga pengarna på?

Artikeln har
2
kommentarer

Jupp, sjuukt osmart^^

Kanske att branchen själva sköt sig i foten i och med det löjliga beslutet att ställa in 2010 års mässa med motiveringen "finsnskris". Vilket trams.

Skriv ny kommentar

Logga in eller registrera dig för att kommentera
Senaste nytt

Sök

Logga in

Få vårt nyhetsbrev gratis

Undersökning

Hade du kunnat tänka dig köpa en ny motorcykel utan traction control?

Följ Bike på Facebook

BikeTwitter