Körde full - vurpade framför polisen

Körde full - vurpade framför polisen

Publicerad 2012-08-27 10:47
Nyhet

En man i England körde motorcykel berusad. Det slutade med att han vurpade framför polispatrullen. I sitt försvar hävdade han att han hade glömt att han druckit.

I rätten erkände den 44-årige mannen att han körde berusad men att han hade glömt att han hade druckit öl tidigare under dagen. Händelsen inträffade tidigare i augusti då mannen sågs av polisen när han körde sin motorcykel i otillåten hastighet. När han skulle sakta in innan en kurva gick han omkull.

När polisen pratade med honom ska han ha sluddrat och luktat alkohol.

- Jag lider av svår minnesförlust. Jag hade glömt att jag hade druckit ett par burkar tidigare den dagen, sa han i rätten enligt visordown.com.

Domen blev fråntaget körkort i tre år och nio månader och böter. Han riskerar nu att aldrig mer få ha körkort.

Artikeln har
1
kommentar

ASG: KAN HAN HA....

Skriv ny kommentar

Logga in eller registrera dig för att kommentera
Genom att skicka detta formuläret, så accepterar du Mollom integritetspolicy.
Senaste nytt

Sök

Logga in

Omröstning

Vad är viktigast för dig när du kör motorcykel?
Umgänget
10%
Motorcykeln
54%
Vägvalet
30%
Fikat
2%
Annat
3%
Totalt antal röster: 201
Visa äldre omröstningar

Få vårt nyhetsbrev gratis

Följ Bike på Facebook