Ducati för Dovizioso

Ducati för Dovizioso

Publicerad 2012-08-14 08:46
Nyheter

Ducati kommer tillkännage Andrea Dovizioso som Rossis ersättare för nästa års säsong på Indianapolis, det uppger Sportmediaset.

Dovizioso kommer köra för Ducati under de kommande två åren och en tillkännagivelse kommer till Indianapolis GP, rapporterar Sportmediaset. 

För att övertyga den italienska föraren ska han ha krävt garantier från Ducatis nya ägare, Audi, och att dom ska vara en viktig del av utvecklingen av Desmosedicin. 

Ducati har visat intresse för Cal Crutchlow, men han ryktas få en plats i det planerade juniorteamet bredvid Moto2-föraren Andrea Iannone, med löfte om en fabrikshoj. 

Väljer Crutchlow att säga nej så är det Scott Redding som står i kö. 

Artikeln har
2
kommentarer

...eller så är brödtexten fel...???

Har ni sparkat korrekturläsaren?

Om jag tolkar rubriken enligt korrekta grammatiska regler så kommer Dovizioso att ersätta Rossi under tävlingen på Indianapolis. Det stämmer inte med brödtexten så antingen är rubriksättaren felinformerad eller så har denne inte fullgoda kunskaper i svenska språket.

Jag hoppas att Bike fortsätter vara bättre än sina "värstingkusiner" kvällspressen!

Skriv ny kommentar

Logga in eller registrera dig för att kommentera
Genom att skicka detta formuläret, så accepterar du Mollom integritetspolicy.
Senaste nytt

Sök

Logga in

Omröstning

Vilken typ av försäkring använder du?
Trafikförsäkring
6%
Halvförsäkring
17%
Helförsäkring
78%
Annat
0%
Totalt antal röster: 18
Visa äldre omröstningar

Få vårt nyhetsbrev gratis

Följ Bike på Facebook

BikeTwitter