Hej
Har en Triumph Adventurer -98 som börjat läcka olja ur slangen från vevhusventilationen (tror jag). Vad kan det bero på? Vad göra?
MVH Örjan
Fyllde på med vanlig 10-40 olja för bil. kan läckaget bero på att jag fyllt på för mycket olja och fel kvalite? Det är "ren" olja som kommer ur slangen
Fyllde på med vanlig 10-40 olja för bil. kan läckaget bero på att jag fyllt på för mycket olja och fel kvalite? Det är "ren" olja som kommer ur slangen
Gamla Meriden-Triumph var ju berömda för att droppa olja o tappa skruvförband osv, men en välbyggd modell anno 1998 från nya fabriken i Hinckley ska hålla tätt.
För lite olja i motorn är illa men även för mycket kan skada framförallt packningar.
Du bör kolla nivån regelbundet med hojen i horisontell hoj i bägge plan, mätningen görs utan att du skruvar i pluggen.
Är det denna modell vi diskuterar http://www.motorcyclespecs.co.za/model/triu/triumph_adventure_900%20LE%2...
eller menar du Tiger?
Bilolja???
Nu är jag lite oklar över din radtrea. Om det råkar vara en torrsumpskonstruktion så är det acceptabelt att välja bilolja till motorns oljetråg och en transmissionsolja till den separata växellådan.
Om det är en blockmotor med våtsump där du delar samma nmotorolja med transmissionen så är det MC-olja (den ska vara JASO-specificerad vilket är en vedertagen japansk klassning för motorcyklar) som gäller!
Mc-olja är uppbyggd med lite andra molekylkedjor som pallar för påfrestningarna i växellådsdrevens kugghjul utan att förlora övriga specifikationer.
Lite allmän oljekunskap här.
http://www.mcpoolen.se/tbh/sortiment-oljor-info.html
Instämmer i LT:s misstanke, så gack nu o tappa av (eller slanga upp) någon/några deciliter innan du fördärvar motorn!
Om du gör så och ångrar dig så är du förlåten :-)
Rapportera gärna om åtgärden gjorde god verkan.
Tusen tack för goda råd och bra länkar. Återkommer efter åtgärd :-). Och ja jag menade Adventurer 900
Du har väl oljefönster för enkel nivåkoll?
Ska vara 2/3 upp i glaset när bågen står i upprätt position. Varken mer eller mindre.
Det här gör Triumph reklam för http://www.24mx.se/mc/p%7C4795/bo-racing-4-lube-olj-och-oljefilter--triu... och som du ser är det MC-olja som gäller i bästa HELSYNTET-kvalitet.
Om du tycker att mc-olja är dyrt (ja, du har rätt) så kan jag tipsa om att BILTEMA http://www.biltema.se/sv/Bilvard/Olja-och-Smorjmedel/Hel--och-semisyntet... har en hyfsat billig helsyntet med samma specifikationer som den nära dubbelt så dyra Statoil-oljan. Bägge tillverkas på Statoils raffinaderi i Nynäshamn.
När det gäller s.k. "halvsyntet" så finns aldrig några informationer om hur mycket helsyntet som tillverkaren blandar till vanlig (billigare) mineralolja! Det är alltså ungefär som med hårschampo som säljaren får kalla för "äggschampo" även med bara ett enda ägg mixat till ett ton hårtvättmedel.......
Vevhuset i en våtsump är hopbyggt med oljetråget och det är inte meningen att vevslängarna ska smiska oljan till skum! Bl.a. därför maxnivå på oljemängden. Dessutom behövs en del (noga beräknad) volym tomrum för att hantera tryckförändringarna efter hand kolvarna rör sig i cylindern. För mycket olja kan leda till skador på dels packningar i cylinderfoten och i o-ringar och kolv-/oljeringar.
Det finns verkstadshandbok till din modell med trippelmotor hos Haynes förlag.
Har köpt nytt öljefilter och ny olja (på Biltema) så imorgon blir det nytt filter och ny olja i rätt mängd :-). Tack för hjälpen!
Har köpt nytt öljefilter och ny olja (på Biltema) så imorgon blir det nytt filter och ny olja i rätt mängd :-). Tack för hjälpen!
Har köpt nytt öljefilter och ny olja (på Biltema) så imorgon blir det nytt filter och ny olja i rätt mängd :-). Tack för hjälpen!
Inget oljedropp som det verkar efter oljebyte och nytt filter. Rätt mängd blev det också. Hade koll på momentet men tack ändå. Lilla My, det var oljan som var inköpt på Biltema, filtret köpte jag på Johans MC i Göteborg. Måste vara härligt att köpa ny hoj varje gång det är dags för oljebyte :-)
BikeMagnus (Magnus Johansson):
- Allmänt:
Vevhuset är ventilerat pga tryckskillnaderna när kolvarna arbetar.
Oljerik ånga från vevhuset SKA av miljöskäl ventileras vidare till luftburken där gaserna kan följa med via förgasarna för förbränning i cylindrarna.
Kondenserat överskott kan dock samlas som en kletig (ljus) massa i luftburken och den är därför dränerad via en slang som mynnar ut under motorn.
Gummislangern brukar vara slitsad i änden och därifrån kan det ibland droppa lite oljegegg. Det ser du då som oljefläckar på marken, ssk heta dagar och/eller efter hårdkörning. Dvs. det är helt okidoky......
- Har du koll på oljenivån?
Sjunker den drastiskt så är förklaringen en helt annan.
Isåfall börjar vi med att fråga vilken oljekvalitet du kör med.
Rätta mig om jag missuppfattat din situation.