Varje gång jag öppnar Bike.se så varnar mitt antivirus för att ett intrångsförsök gjorts av : servenoutvout.dyndns.org (178.63.216.21, 80)
Attacken är : Malicious JAR File Download 6 och risken är HÖG.
Om jag förstått det här rätt så har attacken något med Java att göra.
Det här händer enbart på denna sidan.
Vad är det som händer?
Lars
Jag ber Magnus J kolla detta.
Kör mac så slipper ni skiten... :)
Kör mac så slipper ni skiten... :)
Hej Lars, jag har inte sett något problem och under onsdagen kunde vi inte hitta något. Men har för säkerhets skull bett en av våra tekniker ringa dig (om telefonnumret är korrekt) eller på annat sätt ta direktkontakt med dig för att reda ut det här. Jag hoppas att han fick tag på dig i torsdags?
Som jag tolkar det är det Rhino-buggen det handlar om och i så fall verkar det som Någon planterat ett ondskefullt javascript på sidan, antingen via forumet eller via någon annons.
"Alla" plattformar som kör Java* verkar påverkade, i synnerhet Appledatorer eftersom de fick vänta längst på sina uppdateringar.
Har man en fräsch Java/Browsercombo ska det vara ofarligt (vilket säger en del om antivirusprogram: de har ingen intelligens och skräms ofta i onödan).
Har jag fel så ursäkta.
http://schierlm.users.sourceforge.net/CVE-2011-3544.html
http://www.microsoft.com/security/portal/Threat/Encyclopedia/Entry.aspx?...
http://www.securityfocus.com/bid/50218
http://www.securityfocus.com/bid/50218/discuss
*Rhino verkar vara något klet för att bygga ihop javascript och Java som annars inte har speciellt mycket gemensamt.
Hej Lars, jag har inte sett något problem och under onsdagen kunde vi inte hitta något. Men har för säkerhets skull bett en av våra tekniker ringa dig (om telefonnumret är korrekt) eller på annat sätt ta direktkontakt med dig för att reda ut det här. Jag hoppas att han fick tag på dig i torsdags?
Nånting krånglar fortfarande på sidan, åtminstone för mig. I stort sett varje gång jag går in på sidan, så dyker det upp ett meddelande typ " Explorer har stött på ett problem och stänger ner och återskapar fliken" ( obs att detta inte är ordagrant, texten försvinner och jag hinner inte med att kopiera den ) Jag kör windows 7 om det är till nån hjälp. Hör till saken att jag i alla fall hittills aldrig fått samma "felmeddelande" på nån annan site.
Mvh /
Meddelandet är " Ett problem med webplatsen fick Explorer att stänga ner fliken och öppna den igen "...tror det blev någorlunda exakt nu..:).
Mvh /
Problemet kanske ligger i era musmattor från Biltema?
Något tok med sidan är det......min dator säger ifrån ungefär så här ( händer bara på denna sida ):
"Explorer stötte på ett problem, och stängde ner sidan och startade den igen"
Så nåt fel är det....
Mvh