Skev balans?

User is offline Nedkopplad

Allt har sin tid och efter ca tio år som prenumerant kanske man faktiskt SKA uppleva att saker blir tråkiga?

Hur som helst har jag noterat att vissa nummer går helt spårlöst förbi medans vissa läggs i min Sparas-hög och jag har funderat på vad som skiljer dem åt och svaret är enkelt: vissa nummer har inte ett enda intressant artikelobjekt.

Hojintresset är olika för oss alla men det finns nischtidningar för t.ex custom och livsstil/förnuft så man kanske ska hålla sig till de områden där luften finns?

Vissa nummer verkar t.ex gå i något förnufts-tema med Honda NX 700, ER-6, allvädersställ, termosar och så vidare.
Inte en rad om kåphojar, stela boots, lustgas/turbo, motard eller något annat som sticker ut.

Andra nummer är rena reseskildringar (fast just Whiskyresan intresserade mig av personliga skäl), touring, surra packning.
Ibland uppblandat med någon 90-talshoj som får sig en ansiktslyftning.

I mina ögon inget som lockar nykomlingar till hobbyn vi utövar med stigande snittålder.

Konstruktiva delen:
Artiklar jag minns och ibland letar upp och läser igen:
Grusdårarna som satte crossdäck på gixxers.
Testen av lill-ninjan
Moppe-roadracingen jag tror Christer Miinin deltog i.
Stockholm-Göteborg-Stockholm på moppe.
Shootout crossar
Årets sporthoj (där Honda oftast har bäst bromsar, Suzuki goast motor, Yamaha bäst design, Kawan är råast och alla körde snabbast på Aprilian fast ingen trodde det).
Carle provar turbo-Fazer
Magnus går i Carles wheellie-skola (stoppieskolan har inte öppnat antagningen ännu?)
Turbo-Anderssons satsning
Mr X, klassikern.
Kalendern över 2012 år bandagar (ganska ny! Allt är inte kass).
Mat Oxleys alla artiklar om MotoGP. Var är WSBK? SM? ERF?

Temat i artiklarna ovan: Vansinne. Gränstänjning. Udda. Nytänkande. Ouppnåelighet eller längtan. Icke-vardag.

Det är lite inspirationslöst idag. För PK.

Jag avrundar här och vill egentligen inte gnälla. Hoppas ni tar det bra.

User is offline Nedkopplad

MartinB; visst var det helt andra berättartalanger som kunde använda orden för en och annan knorr och minst ett klimax (på slutet) på den tiden allt var bättre (= förr i tiden).
Genom tid har tidskriften haft flera köksfilosofer med mc-förflutet.
Men ärligt talat så gillar jag även idag flera mc-skribenters alster och föredrar både faktasammanställningar och välskrivna tester som är placerade i en verklighet som liknar min vardag. Artiklarna saknar som regel irriterande stavfel och läsvärdet för mig som konsument sätter jag högt!
Kanske nåt hojrelaterat kåseri per utgåva skulle kunna förförhöja läsglädjen med nån överraskning och framförallt lätta upp sinnesstämningen över det tunga vinterhalvåret?
Motorcykelmagasinet är dessbättre snygg för ögat och skön att hålla i och jag begär inte mer av en hobbyblaska.
Bike får VG av mig.

Livet handlar inte om hur man har det utan om hur man tar det (alla små löjliga händelser)
User is offline Nedkopplad

Det är inte journalistiken eller knorren jag saknar, där är det bra.
Det är innehållet.

Förslag på tema kommer här:
600 eller 1000cc - låt fyra pers med varierande skills prova och jämföra. Gata och bana.
Panigale / WSBK - vad är homologisering och vad gjorde Ducati?
R1 kommer med TC - hur funkar den? Jämförande test av literhojars TC.
Damma av Årets snabbaste gathoj.
Grusvägar - vägtips för både frifräsare och i guidad form.
WSBK/BSP
RR-SM - intervjua förarna, en i varje nummer.
Belys handlarkrisen - problemen, bristen på bra postorder, generalagenterna.
Testa touringdäck på sporthoj
Supermoto - gathojar, tävlande, vilka kör.
Power Commander - vad är det, hur monterar man, blev det någe bra?
Jämför originalfjädring med eftermarknadsgrejor.

Förutom de återkommande däckstesterna, hojtester, kläder med mera.
Ibland är smånyheterna på 15 rader hela tidningens behållning. Kåserierna.

User is offline Nedkopplad

Många bra uppslag!

En sak som skulle vara skoj att läsa om är ERF. Hur är det att vara med och köra där? Vilka klasser, kostnader, hojar. Vad krävs för att ha det de heter - fun?

Tips om olika bandagar. Förmodar att det finns mer än SMC-kurser, (som jag skall gå).

Restips, härliga vägar och resmål för en-/tvådagarsresor.

Zimba
User is offline Nedkopplad

Bra tips och synpunkter som jag tar till mig.

Fast en del efterlysta saker håller vi redan på med. Förra året kittade vi en S1000 med öhlinskomponeter och helsystem + power commander och jämförde mot en standard. Bandagsguide hade vi nyss.

I år kör vi ERF i bästa budgetstil, läs hur det gick i det första loppet i nummer 7. Eller kom ner till Anderstorp i början av juli och utmana oss :)!

Magnus Wallner
User is offline Nedkopplad

Kommer nog ner till Anderstorp i juli för att lära. Om det går att köra ERF utan astromisk budget kan det vara något.

Zimba
User is offline Nedkopplad

Det går! Vi klarade oss på 3000 kronor per person (räknat på 5 personer i teamet) exklusive motorcykeln med inköpspris 37000. Och då gick det ganska bra - läs i nummer 7 hur bra!

Vi ses på Anderstorp :)

Magnus Wallner

Skriv ny kommentar

Logga in eller registrera dig för att kommentera
Genom att skicka detta formuläret, så accepterar du Mollom integritetspolicy.

Sök

Logga in

Omröstning

Hur finansierade du ditt hojköp?
Kontanter
79%
MC-lån
9%
Märkeslån
1%
Blancolån
4%
Utökat boendelån
3%
Annat
5%
Totalt antal röster: 154
Visa äldre omröstningar

Få vårt nyhetsbrev gratis

Följ Bike på Facebook

BikeTwitter