Bild
Nästa artikel

Redaktion

Redaktion och annons

En kort beskrivning av oss som arbetar med Bike. Här ser du vilka vi är och vilka arbetsuppgifter vi har.

Prenumeration: Har du frågor gällande din prenumeration, adressändra eller andra frågor om hur du ska få Bike dirket hem i brevlådan, vänligen kontakta vår kundtjänst så hjälper de dig omgående, maila bike@pressdata.se eller ring 08-799 63 79.

 Vill du skicka e-post till redaktionen nedan klickar du bara på respektive länk. Bike är uppbyggd med en skandinavisk del och därunder redaktioner i Sverige, Finland och Norge.

20161101151915.jpg?itok=Sp3iSTnr

Chefredaktör
Tobias Petersson
(tobias.petersson@bike.se)
Trogna läsare känner kanske igen Tobias från åren 2003–2012 när han arbetade som formgivare och testförare. Sedan årsskiftet 2015/2016 är han tillbaka för att axla rollen som chefredaktör.
 

20140312111523.jpg

Testchef
Christer Miinin
(Christer.Miinin@bike.se)
Började som testförare åt Bike 1996. Har vunnit flera SM-titlar i Superbike och Superstock 600 (två av dessa samma år), kommit trea i Endurance-VM och varit snabbaste nykomling på Isle of Man TT. Ansvarar för Bikes testverksamhet.

20161101152046.jpg?itok=tmBNYFN2

Reporter
Andreas Jennersjö
(andreas@bike.se)
Andreas Jennersjö är en vetgirig journalist och motornörd som läst Bike sedan barnsben. När tillfället kom att få bli en del av redaktionen hösten 2015 krävdes det alltså ingen längre betänketid innan han tackade ja.

20161101152140.jpg?itok=VT0Y9tou

Formgivare
Kristin Johansson
(kristin@bike.se)
Ansvarar för layouten av Svenska editionen av Bike som sedan ligger till grund för formgivningen i de andra länderna. Har flera års erfarenhet i tryckbranchen, både som formgivare och produktionsledare. Har alltid varit nyfiken på motorcyklar, men sedan jag börjat på Bike har jag blivit biten på riktigt.

Sverige
Motopress AB
Box 23800
104 35 Stockholm
Gatuadress: Ynglingagatan 12
Kundtjänst: 08-799 63 79
Redaktionen: 08-736 12 00
Fax: 08-736 12 49

Bike ges ut av MotoPress AB och trycks på klorfritt ­papper hos Printall i Estland. 

Organisationsnummer:
55 63 43–9685

 

Ansvarig utgivare / VD:
Peter Fogelberg 08-506 805 35, (peter.fogelberg@okforlaget.se.se)

 

Företagsannonser Sverige

Ulrika Carlström
ulrika@annonskraft.se
Telefon: 0651-169 93/070-24 24 588

Cecilia Hast
cecilia.hast@svenskamedia.se
Telefon: 070-449 49 02

Marknadsföring
Marjo Köhler (marjo.kohler@bike.se)

Marknadschef för förlagets samtliga tidningar. Kör gärna motorcykel, för tillfället en BMW F650 Scarver. Men drömmer om en Yamaha FZ-6. Eller Honda Hornet 900... Eller... Frågan är bara när hon ska komma till skott och byta?

Marknadsföring
Annelie Ivansson (annelie.ivansson@bike.se)
Sköter marknadsföring och administration kring framförallt motorcykeltidningarna. Kort sagt är Annelie tjejen som realiserar alla våra högtflyende planer.
 
Webbchef / Affärsutveckling
Magnus Johansson, 08-736 12 21 (magnus.johansson@okforlaget.se)
 
Finland
Bike / OK-Kustannus Oy
Asentajankatu 4
33840 Tampere
Finland
Tel: +358-400 778 532
 
Redaktionschef Finland
Vesa Koivunen (vesa.koivunen@bike.fi)
En kille som älskar enduro och som kört hoj sen han var 4 år. Han har stor erfarenhet av journalistiskt arbete och motorcykelbranschen samt är en riktigt grym fotograf.
 
Norge
Bike Norge
Generalveien 25-27
1769 Halden
Tel: +47 23 40 10 33
Fax: +47 23 40 10 34
 
Redaktionschef Norge
Stig-Roar Martinsen (stig-roar.martinsen@bike.no)
Norsk redaktör som är grym på att snabbt översätta konstiga svenska texter.