Bild
Nästa artikel

Redaktion

Redaktion och annons

En kort beskrivning av oss som arbetar med Bike. Här ser du vilka vi är och vilka arbetsuppgifter vi har.

Prenumeration: Har du frågor gällande din prenumeration, adressändra eller andra frågor om hur du ska få Bike dirket hem i brevlådan, vänligen kontakta vår kundtjänst så hjälper de dig omgående, maila bike@pressdata.se eller ring 08-799 63 79.


 Vill du skicka e-post till redaktionen nedan klickar du bara på respektive länk. Bike är uppbyggd med en skandinavisk del och därunder redaktioner i Sverige, Finland och Norge.

 

20140312111523.jpg

Chefredaktör
Christer Miinin
(Christer.Miinin@bike.se)
Började som testförare åt Bike 1996. Har jobbat som Testchef på Bike sen 2014 och från och med 2018 axlar han rollen som chefredaktör. 
Har vunnit flera SM-titlar i Superbike och Superstock 600 (två av dessa samma år), kommit trea i Endurance-VM och varit snabbaste nykomling på Isle of Man TT. 

20161101152046.jpg?itok=tmBNYFN2

Reporter
Andreas Jennersjö
(andreas@bike.se)
Andreas Jennersjö är en vetgirig journalist och motornörd som läst Bike sedan barnsben. När tillfället kom att få bli en del av redaktionen hösten 2015 krävdes det alltså ingen längre betänketid innan han tackade ja.


 

Reporter
Janne Lilleberg
(janne.lilleberg@bike.se)
Janne brinner för motorcyklar sedan barnsben och har lång erfarenhet från motorcykelkörning. Han har jobbat både som motorcykelbud och säljare av motorcyklar. Janne älskar utmaningar, ju tuffare desto bättre resonerar han. Är aldrig rädd för att kavla upp ärmarna och ta i – oavsett vad det gäller.

 

Enduro / Webbchef / Affärsutveckling
Magnus Johansson, 08-736 12 21 (magnus.johansson@okforlaget.se)
Efter många år som redaktör och sedemera chefredaktör tar Magnus numera hand om utveckling av alla förlagets digitala produkter. Men efter kontorstid kör han mycket enduro och skriver även om detta för Bike fortfarande. Följ honom på Endurobloggen

 

Sverige
Motopress AB
Box 23800
104 35 Stockholm
Gatuadress: Ynglingagatan 12
Kundtjänst: 08-799 63 79
Redaktionen: 08-736 12 00
Fax: 08-736 12 49

Bike ges ut av MotoPress AB och trycks på klorfritt ­papper hos Printall i Estland. 

Organisationsnummer:
55 63 43–9685

 

Ansvarig utgivare:
Niklas Carlé 08-736 12 19, (niklas.carle@okforlaget.se)

 

Företagsannonser Sverige

Ulrika Carlström
ulrika@annonskraft.se
Telefon: 0651-169 93/070-24 24 588

Cecilia Hast
cecilia.hast@svenskamedia.se
Telefon: 070-449 49 02

VD
Marjo Köhler (marjo.kohler@bike.se)

VD för förlagets samtliga tidningar. Kör gärna motorcykel, för tillfället en BMW F650 Scarver. Men drömmer om en Yamaha FZ-6. Eller Honda Hornet 900... Eller... Frågan är bara när hon ska komma till skott och byta?


Marknadsföring
Annelie Ivansson (annelie.ivansson@bike.se)
Sköter marknadsföring och administration kring framförallt motorcykeltidningarna. Kort sagt är Annelie tjejen som realiserar alla våra högtflyende planer.

 
Finland
Bike / OK-Kustannus Oy
Asentajankatu 4
33840 Tampere
Finland
Tel: +358-400 778 532
 
Redaktionschef Finland
Vesa Koivunen (vesa.koivunen@bike.fi)
En kille som älskar enduro och som kört hoj sen han var 4 år. Han har stor erfarenhet av journalistiskt arbete och motorcykelbranschen samt är en riktigt grym fotograf.
 

Norge
Bike Norge
Generalveien 25-27
1769 Halden
Tel: +47 23 40 10 33
Fax: +47 23 40 10 34
 
Redaktionschef Norge
Stig-Roar Martinsen (stig-roar.martinsen@bike.no)
Norsk redaktör som är grym på att snabbt översätta konstiga svenska texter. 

 

 

 

Hej!

Vi har förståelse för att du använder adblocker, men hoppas att du kan stänga av den för vår sajt. Annonser är en förutsättning för att vi ska kunna fortsätta att driva sajten.